Orloj v Starej Bystrici

0saves


Ide o najväčšiu drevennú sochu na Slovensku. Celková kompozícia predstavuje sediacu Madonu (Sedembolestnú Panna Máriu) patrónku Slovenska. Autorom modelového návrhu je akademický sochár Loviška, architektom pre jeho postavenie je Ivan Jarina.

80 drevených ramien, ktoré tvoria vnútornú konštrukciu umožnilo neskôr nasadiť bohato tvarované šindľové zastrešenie. Na oboch stranách vo výklenkoch sa nachádza 6 bronzových búst rôznych slovenských a slovanských buditeľov (Knieža Pribina, kráľ Svätopluk, Anton Bernolák , Milan Rastislav Štefanik …)

Oroj zostrojili v Praha, lebo na Slovensku nemá nikto s tým skúsenost. Astronomické údaj na astrolábe sú vytvorené s dôrazom na polohu obce. Fázy dňa predstavujú farebné plochy, nad nimi sa pohybuje slnko. Tento orloj ajo jediný na celom svete ukazuje pravý

       

Zdroj foto: www.tulak.sk

Poloha a prístupnosť

Kysucká obec Stará Bystrica leží na severozápadnej hranici Slovenska v okrese Čadca

GPS súradnice:   49°30′34.7″S 18°94′05″V

Dejiny

História obce nie je presne známa. Isté však je, že už počas osídľovania Slovanmi nezostávala bokom, prvý osadlici sa venovali poľnohospodárstvu a chovu dobytka. Obec bola dlho izolovaná od akýchkoľvek výraznejších problémov až do príchodu Avarov.

Z roku 1417 pochádza prvá písomná zmienka o Starej Bystrici. V biskupských záznamoch sa nachádza zápis o Starej Dedine, ktorá si svoj názov zrejme zasläžila pre veľmi dlhé osidlenie. Koncom 15. storočia sa v obci zriadila colnica na vyberanie cla pri prechode do Poľska k nám. O takmer sto rokov neskôr sa sem začali sťahovať valasi. Obec patrial panstvu Strečno, v roku 1784 mala 2264 obyvateľov. Zaoberali sa chovom oviec a spracúvaním dreva. V 17. storočí tu postavili železirareň, ktorá neskor zanikla. Po roku 1918 sa obyvatelie živili okrem prác v lesoch sezónnymi poľnohospodárskymi právami, menej dorotárstvo, podomovým obchodom a tkáčstvom. Začal sa rozvýja drevársky priemysel, vznikli tu píly a mlyny.

 

Externé odkazy

Wikipedia

This page is a Wiki! Log in or register an account to edit.